Основно училище „Стою Шишков“, гр. Смолян, е едно от шестте училища, одобрени за домакини по Модул 4 „Лаборатории за иновации“ на Националната програма „Иновации в действие“ за учебната 2025/2026 година.
Целта на училищната лаборатория „Учене чрез преживяване“ е да утвърди модел за учене чрез преживяване, който целенасочено изгражда социално-емоционалните умения на учениците и подкрепя тяхното цялостно развитие. Чрез сътрудничеството между училищата партньори в лабораторията се цели, споделяне, адаптиране и надграждане на иновативни педагогически практики, които интегрират социално-емоционалното учене в учебния процес и повишаване на педагогическата им компетентност.
В периода 28.04.2026 – 30.04.2026 година лабораторията предвижда да се постави в центъра детето с неговия вътрешен свят - чувства, преживявания, потребности и силни страни - и разглежда ученето като процес, който започва от личното преживяване и води към осъзнато действие и пълноценно участие в общността.
За партньори на Основно училище „Стою Шишков“, гр. Смолян, за Лаборатория „Учене чрез преживяване“ са определени следните училища: